Anmälan till prövningar hösten 2026 är stängd. Vad händer nu?
Klicka in och läs mer om viktiga datum och annan information som kan vara bra att veta.
Nedan hittar du vitkig information om vad som händer här näst.
Viktiga datum
1 oktober, antagningsbesked
Under dagen den 1 oktober får du ett antagningsbesked där du ser om du blivit antagen till och fått plats på den sökta prövningen. Du behöver tacka ja för att behålla din plats på kursen senast 6 oktober.
OBS! Om du inte har fått ditt antagningsbesked efter 1 oktober, kontrollera även din skräppost.
6 oktober, sista svarsdag
Senast den 6 oktober måste du tacka ja till din plats.
7 oktober, anmälan blir bindande
Från och med 7 oktober är din anmälan bindande. Det innebär att du är betalningsskyldig för prövningen även om du senare väljer att inte genomföra prövningen.
Betalning
Du kommer att få en faktura från Örebro kommun hemskickad till dig efter att du gjort din prövning.
Komplettering till universitet
OBS! Vi räknar med att betyg i prövning hinner registreras hos UHR och Antagning.se före sista kompletteringsdag för universitetsansökningar.
Viktigt om prövningsdatum
Datumen som står i ansökan och antagningsbesked är inte samma som dagen då du skriver prövningen.
Perioden i ansökan är till för att du ska kunna förbereda dig och se material i Itslearning (Komvux Örebros lärplattform) eller Canvas (Talentis lärplattform). Prövningsperioden är från 2026-10-26 till 2026-11-13 och under denna period kommer du att göra din prövning.
När skriver jag mina prövningar
- För prövningar som genomförs av Komvux Örebro hittar du aktuella prövningsdatum i tabellerna nedan.
- För prövningar som genomförs via Talenti meddelar ansvarig prövningslärare datum och information.
Du hittar mer information och svar på vanliga frågor på sidan Prövning – tenta av kurs eller höj betyg.
Senast uppdaterad:
Tack för ditt svar!
Berätta gärna vad vi kan göra bättre på den här sidan för att förbättra webbplatsen! Vi har ingen möjlighet att svara, men dina synpunkter är värdefulla för oss. Tänk på att inte skicka in personuppgifter. Om du vill ha svar på en fråga kan du istället använda formuläret ”Lämna en synpunkt”.
Om du ändå skickar in personuppgifter via detta formulär hanteras uppgifterna av Kommunstyrelsen och kan eventuellt lämnas vidare till annan verksamhet inom Örebro kommun i syfte att förbättra vår service.
Här hittar du mer information om hur vi hanterar personuppgifter.
Tack för ditt svar!
Du har nu hjälpt oss att förbättra våra webbplatser.
