Gå till innehåll
meny

Yrkesförare Bygg- och anläggningsförare

Att vara lastbilschaufför är ett självständigt yrke där du behöver vara bra på att planera och organisera. Det är även ett service­inriktat yrke där god social förmåga är viktigt. Utbildningsperioden är 40 veckor.

Innehåll på sidan

Behörighet till utbildningen

För att få gå utbildningen måste du uppfylla kraven som gäller för alla yrkesutbildningar på gymnasienivå. Du måste även ha kunskap i svenska samt B-körkort och god körvana samt vid utbildningsstart ha ett körkortstillstånd.

Krav för att få gå utbildningen, behörighet

Du är behörig att studera på yrkesutbildningar på gymnasienivå från och med juli månad det år du fyller 20 år. Du behöver även uppfylla det här:

  • Du ska vara folkbokförd i Örebro kommun eller annan kommun i Örebro län. Är du folkbokförd i en kommun utanför Örebro län behöver du även ha ett yttrandebeslut från din hemkommun i samband med att du söker utbildningen.
  • Du saknar de kunskaper du kan få på utbildningen. Om du tidigare har läst utbildningen eller kursen har du inte rätt att läsa samma igen på Komvux.
  • Du har förutsättningar att tillgodogöra dig utbildningen.

Yngre än 20 år?

Du kan vara behörig även om du är yngre än 20 år. Då ska du ha slutfört en gymnasieutbildning på ett nationellt program eller annan likvärdig utbildning. Du behöver också uppfylla de övriga villkoren som står i punktlistan ovanför.

Kunskaper i svenska

Du måste ha kunskaper i svenska för att kunna tillgodogöra dig utbildningen. Kunskaperna ska motsvara:

  • grundskolans årskurs 9.

Om du har läst via Komvux ska du ha kunskaper motsvarande:

  • svenska/svenska som andraspråk, delkurs 4 på grundläggande nivå.

Du måste kunna styrka dina kunskaper genom betyg, intyg och/eller testresultat.

Krav på B-körkort

För att få gå utbildningen måste du ha B-körkort. Det är viktigt att du har körvana. Du ska därför ha haft B-körkort i minst ett år när utbildningen startar. Bifoga en bild på körkortets fram- och baksida med ansökan.

Krav på körkortstillstånd för C- och CE-körkort

När utbildningen startar måste du också ha ett körkortstillstånd för C- och CE-körkort. Det söker du hos Transportstyrelsen. Läs mer om vad som krävs för att beviljas körkortstillstånd på Transportstyrelsens webbplats.

Du måste ha fyllt 21 år innan utbildningens slut för att kunna pröva för ett C-körkort.

Om du redan har ett körkort med D- eller DE-behörighet kommer du inte att prioriteras vid antagningen. Om du redan har ett körkort med C- eller CE-behörighet kan du inte ansöka till utbildningen. Om du redan har godkänt betyg i någon av de kurser som ingår i denna utbildning kan du inte bli antagen till utbildningen.

Så här ansöker du

När ansökan är öppen hittar du den på vår ansökningswebb under fliken "Kurspaket". Du hittar länken till ansökningswebben via denna sida där det även står mer information om vad du behöver tänka på innan ansökan.

Vad gör en bygg- och anläggningsförare?

Yrkesförare som kör lastbil transporterar allt från byggmaterial, bränsle och möbler till livsmedel och levande djur. Det är ett självständigt yrke som kräver god förmåga att planera och organisera, till exempel hur godset skall lastas samt val av färdväg.

Som bygg- och anläggningsförare arbetar du ofta i samband med byggen av olika slag. Antingen fraktas byggmaterial bort för återvinning eller återanvändning på annan plats, eller så kan fyllnadsmaterial fraktas dit. Du arbetar vanligtvis i arbetslag och samarbetar ofta nära en maskinförare. Du kan både arbeta som anställd eller som egen företagare. Som bygg- och anläggningsförare kör du lastbil både med och utan släp. Arbetet är omväxlande och varierande.

Att arbeta som lastbilschaufför innebär mycket mer än att hantera ett fordon. Att vara kommunikativ, serviceinriktad och ha en god social kompetens är några exempel på viktiga egenskaper hos en lastbilschaufför. Det är egenskaper som du bör ha för att klara utbildningen och därefter kunna få en anställning.

Läs mer om utbildningen

Utbildningen ger dig kunskaper och färdigheter som krävs för yrkesmässiga godstransporter med lastbil. Syftet med utbildningen är också att hjälpa dig att utveckla de färdig­heter och attityder som krävs för ett serviceinriktat arbete som yrkesförare, och även att stimulera till fortsatt lärande. I utbild­ningen ingår också en grundutbildning för yrkes­kompetens­bevis.

För att få köra tung lastbil behöver du C-körkort. Om du har godkänt resultat på ämnena kan du pröva för körkortsbehörighet C och CE och yrkeskompetensbevis för godstransporter.

Arbetssätt och arbetsformer

Studierna bedrivs på heltid och på dagtid. Det innebär att du förväntas närvara vid undervisningen på skolan. Vi varvar teoretiska genomgångar med praktiska övningar, och studierna bedrivs både i grupp och enskilt.

Minst 15 procent av utbildningen gör du på en arbetsplats med handledare, i så kallat arbetsplatsförlagt lärande (APL).

Vi strävar efter att anpassa utbildningen utifrån deltagarnas indivi­du­ella behov, önskemål och förutsättningar. Samtidigt förutsätter vi att du själv tar ett stort eget ansvar för att nå målen med utbild­ning­en.

Datorn är ett nödvändigt hjälpmedel i dina studier, du behöver därför ha tillgång till en bärbar dator.

Utbildningen sker i samarbete med Tullängsgymnasiet i deras lokaler på Skebäcksvägen 48–50 i Örebro.

Utbildningsperiod

Utbildningsperioden är 18 augusti 2025 – 22 maj 2026.
Utbildningstiden är 40 veckor.

För att utbildningen ska starta behöver det vara tillräckligt många sökande. Utbildningen måste även få ekonomiskt stöd från staten.

Avgifter

Utbildningen kostar inget, men du måste själv betala för körkorts­tillstånd, läkarintyg (krävs för att du ska få körkortstillstånd), kostnaden för att tillverka körkortet och en avgift för att göra prov på Trafikverket. Den totala kostnaden för detta är cirka 2 000 kronor. Du måste även själv betala för kurslitteratur.

Så fungerar antagningen

Alla sökande till gymnasial vuxenutbildning är inte garanterade en plats. Om det finns fler behöriga sökande än antal platser görs ett urval. Urvalet görs enligt förordningen (2011:1108) om vuxenutbildning. Du kan läsa om hur urvalet går till här.

Besked om antagning

Om du blir antagen får du en kallelse till utbildningen före kursstart. Blir du inte antagen får du ett reservbesked.

Inför utbildningsstart kallas du till ett obligatoriskt registreringstillfälle. Där bekräftar du att du tackar ja till din plats. Om du inte kan komma måste du anmäla det i förväg, annars stryks du från din plats.

Vid avhopp i början av utbildningen kan du som är reserv få en plats.

Finansiera dina studier

Du kan söka studiemedel från Centrala studiestödsnämnden (CSN) för att finansiera dina studier. Vid ansökan ska du uppge studietid och omfattning, det vill säga antal poäng.

Är du döv eller har en hörselnedsättning?

Du som är döv eller har en hörselnedsättning kan också läsa våra yrkesutbildningar på gymnasienivå. Se film nedan på teckenspråk.

Vill du veta mer kan du boka ett möte med vår lärare Thomas Söderkvist, thomas.soderkvist@orebro.se. Thomas kan hjälpa dig med information om hur och när du kan söka till den utbildning du är intresserad av.

Kontakt

Generella frågor om utbildningen och vägledning

Kontakta studie- och yrkesvägledning

Frågor om innehållet i utbildningen

Kontakta Mattias Jansson, lärare
mattias.a.jansson@orebro.se

Frågor om yrkesvuxutbildningar

Karl Oskarsson, utbildningssamordnare
karl.oskarsson@orebro.se, 076-551 42 72

Utbildningen medfinansieras av EU-medel.

Senast uppdaterad:

Publicerad:

Kontakta Komvux

Kontakta Örebro kommuns servicecenter

Telefon: 019-21 10 00 

Öppettider: Måndag–fredag kl. 8–16.30

Besöksadress: Näbbtorgsgatan 10

Öppettider: Måndag–fredag kl. 10–16

E-post till servicecenter

servicecenter@orebro.se