Gå till innehåll

På orebro.se använder vi cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies.

Vad är cookies? Jag förstår

Kontakt

Telefon och adress

019-21 10 00 (Örebro kommuns servicecenter)
E-post: kvinnerstagymnasiet@orebro.se

Besöks- och post/leveransadress: Kvinnerstagymnasiet, Kvinnersta 533, 705 91 Örebro

Frånvaroanmälan

Hitta hit

Kvinnerstagymnasiet ligger centralt i Sverige cirka 1 mil norr om Örebro. Med bil åker du R50 mot Gävle/Falun. Med Länstrafikens bussar kommer du snabbt och enkelt hit från Örebro. Resan tar ca 15 minuter.

Kontaktuppgifter till skolans personal

All personal i bokstavsordning sorterade på efternamn.

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Å Ä Ö

Om du bara vet förnamnet kan du söka på det i sökrutan uppe i sidhuvudet.

Kontaktuppgifter till skolledning, administration och skolservice

Skolledning

Namn

Titel

Telefon

E-post

Karin Drake

Rektor

019-21 63 98

karin.drake@orebro.se

Tina Ottosson

Verksamhetschef


tina.ottosson@orebro.se


Administration

Namn

Titel

Telefon

E-post

Ola Jonsson

Planerare

019-21 68 80

ola.jonsson@orebro.se

Ingela Norell

Administratör

019-21 68 24

076-551 43 47

ingela.norell@orebro.se

Peder Andersén

IT-samordnare

019-21 68 70
070-511 59 97

peder.andersen@orebro.se


Skolservice

Namn

Titel

Telefon

E-post

Mikael Korsback

Vaktmästare

019-21 68 83, 070-310 03 99

mikael.korsback@orebro.se

Magnus Hellqvist

Vaktmästare

019-21 68 41

magnus.hellqvist@orebro.se

Marie Wickbom

Städledare

019-21 68 55

marie.wickbom@orebro.se


Kontaktuppgifter till elevhälsan

Titel

Namn

Telefon

E-post

Kurator

Anette Isaacson

019‑21 62 47

anette.isaacson@orebro.se

Skolsköterska

Rose-Mary Malmgren

019-21 68 20

rose-mary.malmgren@orebro.se

Specialpedagog

Helena Spånbo

076-551 10 07

helena.spanbo@orebro.se

Studie- och yrkesvägledare

Ingela Norell

019-21 68 24

076-551 43 47

ingela.norell@orebro.se


Fakturaadress och organisationsnummer

Elektronisk faktura

Örebro kommun
Kvinnerstagymnasiet
Box 30050
701 35 Örebro kommun
G7ÖREBRO

Pappersfaktura

Örebro kommun
Kvinnerstagymnasiet
Box 30100
701 35 Örebro

Organisationsnummer 212000-1967

Karta över skolområdet

Karta över skolområdet

A - Expedition, Elevhälsa, Matsal, Gymnastiksal
B - Bruksstall, Träningslokaler för hund
C - Jordbruk
D - Växthus, Särskolan, Vuxenutbildning
E - Markbyggnadshall, bygghall
F - Skogsbruk, Hygien
G - Ladugård
H - Djurhus
I - Elevhem, Fritidsverksamhet
J - Vaktmästeri, lokalvård
K - Lektionssalar
L - Bibliotek, Lektionssalar
M - Lektionssalar
O - Travstall
R - Ridhus
Y - Fågelhus
Brk 10 - Särskolan, NP1-4

Senast uppdaterad:

Publicerad:
Hade du nytta av innehållet på den här sidan?

Tack för ditt svar!

Tack för ditt svar!

Kontakta Kvinnerstagymnasiet

Kontakta Örebro kommuns servicecenter

Telefon: 019-21 10 00 

Öppettider: Måndag–fredag kl. 8–16.30

Besöksadress: Drottninggatan 5

Öppettider: Måndag–fredag kl. 10–16.30

E-post till servicecenter

servicecenter@orebro.se