Gå till innehåll

Elevhälsan består av rektor, skolsköterska, skolläkare, skolkurator, studie- och yrkesvägledare, skolpsykolog och specialpedagog. Vi jobbar för att du ska må bra, både till kropp och själ, och finns som ett stöd för dig under hela din skoltid hos oss.

Vi arbetar utifrån en helhetssyn – där kropp, själ, miljö och sociala faktorer ses i ett sammanhang. Vi vill att du ska må bra, och att du kommer till oss om du har frågor och funderingar kring allt från trötthet och huvudvärk till stress och deppighet. Och naturligtvis är du välkommen bara för att prata.

Här hittar du mer information om och kontaktuppgifter till Tullängsgymnasiets elevhälsoteam och skolhälsovård. Vi kan till exempel hjälpa dig om du känner dig stressad, mår dåligt, är mobbad, behöver träffa en skolsköterska eller läkare.

Det här kan vi hjälpa till med

  • Hantera stress
  • Relationer
  • Frågor och funderingar om den fysiska hälsan
  • Samtal kring den psykosociala hälsan
  • Motverka mobbing, t.ex. nätmobbning
  • Frågor kring sex och samlevnad
  • Medicinsk konsultation
  • Pedagogisk konsultation och handledning
  • Krishantering
  • Studie- och yrkesvägledning

Programrektorerna och elevhälsoteamen träffas en gång per vecka för att följa upp elevhälsoläget på Tullängsgymnasiet.

Kontaktuppgifter till våra elevhälsoteam

Kontaktuppgifter till elevhälsoteam för gymnasieskolan

Titel

Namn

Telefon

E-post

Kurator
Anpassad gymnasieskola

Sabina Bergenstråhle

019‑21 66 13, 076‑551 47 07


sabina.bergenstrahle@orebro.se

Kurator

Bygg & anläggning, Fordon & transport, VVS & fastighet

Anna Gustafsson

070-561 11 63

anna.gustafsson@orebro.se

Kurator

Teknik, El & energi

Matilda Almquist

019-21 66 15
076-551 41 35

matilda.almquist@orebro.se

Skolsköterska
Bygg & anläggning, Fordon & transport, El & energi och VVS & fastighet

Lena Ekholm

019-21 60 21

lena.ekholm@orebro.se

Skolsköterska
Teknik

Marie Arvidsson

019-21 64 62
070-632 70 40

marie.a.arvidsson@orebro.se

Skolpsykolog

Matilda Brodin


Träffas enligt överenskommelse

Specialpedagog Fordon & transport

Mona Borg

019-21 55 80
076-551 13 70

mona.borg@orebro.se

Specialpedagog Teknik

Kicki Gårdeman

019-21 66 39

kicki.gardeman@orebro.se

Specialpedagog
Bygg- och anläggning
El- och Energi

Lisa Hjalmarsson

019-21 65 93

070-566 04 48

lisa.hjalmarsson@orebro.se

Studie- och yrkesvägledare

Sandra Subraian Ekholm

019-21 39 68

SYV-TU@orebro.se

Kontaktuppgifter till elevhälsoteam för Riksgymnasiet för döva och hörselskadade

Titel

Namn

Telefon

E-post

Audionom

Helena Hedlund

019-21 66 92
070‑511 80 04

helena.hedlund@orebro.se

Kurator

Malin Samuelsson


076-551 10 84 (SMS/3G)

malin.samuelsson@orebro.se

Rektor

Marie Lindman

076-551 65 61

marie.lindman@orebro.se

Skolpsykolog

Sandra Jansson


Träffas enligt överenskommelse

Skolsköterska

Karin Axelsson

019-21 66 12
076-496 83 60

karin.axelsson@orebro.se

Speciallärare

Camilla Sjölander Nordin

076-551 64 88

camilla.sjolander@orebro.se

Specialpedagog

Marie Brahn

070-551 62 09

marie.brahn@orebro.se

Tf. Studie- och yrkesvägledare

Kia Westerlund

076-551 55 21

kia.westerlund@orebro.se

Riksgymnasiet Örebro, anpassad gymnasieskola för döva och hörselskadade

Titel

Namn

Telefon

E-post

Kurator

Jenny Ljungberg

070-616 76 00

jenny.ljungberg@orebro.se

Skolpsykolog

Sandra Jansson


Träffas enligt överenskommelse

Skolsköterska

Carina Eriksson



carina.eriksson@orebro.se

Specialpedagog

Lotta Eklöf Ekman

 

lotta.eklof.ekman@orebro.se

Kontaktuppgifter för elevhälsoteam för Anpassad gymnasieskola

Titel

Namn

Telefon

E-post

Kurator

Sabina Bergenstråhle

019-21 66 13

076‑551 47 07

sabina.bergenstrahle@orebro.se

Skolspykolog

Malin Adell


Träffas enligt överenskommelse

Skolsköterska

Marie Arvidsson

019-21 64 62
070-632 70 40

marie.a.arvidsson@orebro.se

Specialpedagog

Linda Makris

070 5082884

linda.makris@orebro.se

Kontaktuppgifter till skolhälsovården

Teknisk sektor, Anpassad gymnasieskola, Riksgymnasiet Örebro, anpassad gymnasieskola för döva och hörselskadade

Mottagning: måndag, tisdag, torsdag och fredag kl. 8–9.

Kontaktuppgifter till skolsköterska

Titel

Namn

Telefon

E-post

Skolsköterska

Marie Arvidsson

019‑21 64 62

marie.a.arvidsson@orebro.se

Bygg och anläggning, Fordon och transport, El och energi, VVS

Mottagning: måndag, tisdag, torsdag och fredag kl. 8–9.

Kontaktuppgifter till skolsköterska

Titel

Namn

Telefon

E-post

Skolsköterska

Lena Ekholm

019‑21 60 21

lena.ekholm@orebro.se

Riksgymnasiet för döva och hörselskadade, Riksgymnasiet Örebro, anpassad gymnasieskola för döva och hörselskadade

Kontaktuppgifter till skolsköterska

Titel

Namn

Telefon

E-post

Skolsköterska

Carina Eriksson

 

Skolläkare

Peter Ledstam
Träffas efter överenskommelse med skolsköterskan.

Du blir inte smart av droger

Har du problem med droger? Eller vet du någon annan som har det? Våga be om hjälp.

I den här filmen får du veta mer om vad ett drogmissbruk kan leda till och vilken hjälp du kan få. Du kan välja att se filmen med undertext.

Senast uppdaterad:

Publicerad:

Kontakta Tullängsgymnasiet

Kontakta Örebro kommuns servicecenter

Telefon: 019-21 10 00 

Öppettider: Måndag–fredag kl. 8–16.30

Besöksadress: Näbbtorgsgatan 10

Öppettider: Måndag–fredag kl. 10–16

E-post till servicecenter

servicecenter@orebro.se