Gå till innehåll

På orebro.se använder vi cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies.

Vad är cookies? Jag förstår

Kontakt

Telefon och adress

019-21 10 00 (Örebro kommuns servicecenter)
Expeditionen: 019-21 66 22, 019-21 66 24, 019-21 66 25
E-post: tullangsgymnasiet@orebro.se

Besöksadress: Tullängsgatan 7, 702 25 Örebro
Postadress: Box 31170, 701 35 Örebro

Frånvaroanmälan

Terminalen

019-21 61 22
Besöksadress: Skebäcksvägen 48–50, 702 15 Örebro
Postadress: Box 31175, 701 35 Örebro

Kontaktuppgifter till skolans personal

All personal sorterad i bokstavsordning på efternamn. Om du bara vet förnamnet kan du söka på det i sökrutan uppe i sidhuvudet.

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Å Ä Ö
Kontaktuppgifter till skolledning

Namn

Titel

Telefon

E-post

Fredrik Aronsson

Rektor, Gymnasie­särskolan

019‑21 66 90

fredrik.aronsson@orebro.se

Gustav Axmon

Rektor, Teknik­programmet

019‑21 66 30 

gustav.axmon@orebro.se

Maria Hjertqvist

Rektor, Riksgymnasie­särskolan

019-21 67 50
070‑332 55 51

maria.hjertqvist@orebro.se

Ingela Bäck Gustafsson

Rektor, Gymnasie­särskolan

076-496 87 40

ingela.back.gustafsson@orebro.se

Carolina Gustander

Rektor, El- och energi­programmet och Bygg- och anläggningsprogrammet

019-21 66 26

carolina.gustander@orebro.se

Monica Möller

Rektor, Fordons- och transport­programmet, VVS- och fastighets­programmet, Yrkesvux - yrkesförare

019-21 60 20

monica.moller@orebro.se

Marie Lindman

Rektor, Riksgymnasiet

076-551 65 61

marie.lindman@orebro.se

Tina Ottosson

Verksamhetschef Tullängsgymnasiet

019-21 61 75

tina.ottosson@orebro.se

Mokhtar Bennis

Verksamhets­­chef Riksgymnasiet, Riksgymnasiesärskolan, Gymnasiesärskolan

019-21 59 30

mokhtar.bennis@orebro.se

Kontaktuppgifter till administration

Namn

Titel

Telefon

E-post

Ida Ahlberg

Administrativ samordnare, Teknik­programmet

019‑21 66 24

ida.ahlberg@orebro.se

Britt-Marie Karlsson

Administratör, Bygg- och anläggnings­programmet, El-och energi­programmet, VVS-och fastighets­programmet, Yrkesvux

019-21 66 22

britt‑marie.karlsson@orebro.se

Jenny Sandlin

Administratör, Fordons- och transport­programmet, Riksgymnasiet, Gymnasiesärskolan, Yrkesvux

019-21 66 25

jenny.sandlin@orebro.se

Erika Jakobsson

Administrativ samordnare, Gymnasiesärskolan


erika.jakobsson@orebro.se

Mohammed El-Yassir

Administratör, Riksgymnasiesärskolan

019-21 64 90

mohammed.el-yassir@orebro.se

Kontaktuppgifter till skolservice. Följande tider är skolserviceexpeditionen bemannad: Måndag–fredag kl. 8–8.45 och kl. 11.30-12.30.

Namn

Titel

Telefon

E-post

Nenne Gustavson

Administrativ chef

070‑300 59 09

nenne.gustavson@orebro.se

Anna-Lena Jacobsson

Vaktmästare

070-249 44 77


Mikael Korsback

Vaktmästare

070-310 03 99


Jonas Gustafsson

Vaktmästare

076-551 20 20


Kontaktuppgifter till elevhälsan

Kontaktuppgifter till elevhälsoteam för gymnasieskolan

Titel

Namn

Telefon

E-post

Kurator
Gymnasiesärskolan

Sabina Bergenstråhle

019‑21 66 13, 076‑551 47 07


sabina.bergenstrahle@orebro.se

Kurator

Bygg & anläggning, Fordon & transport, VVS & fastighet

Anna Gustafsson

070-561 11 63

anna.gustafsson@orebro.se

Kurator

Teknik, El & energi

Matilda Almquist

019-21 66 15
076-551 41 35

matilda.almquist@orebro.se

Skolsköterska
Bygg & anläggning, Fordon & transport, El & energi och VVS & fastighet

Lena Ekholm

019-21 60 21

lena.ekholm@orebro.se

Skolpsykolog

Dennis Wedholm


Träffas efter överens­kommelse med elevhälsoteamet.

Skolsköterska
Teknik

Marie Arvidsson

019-21 64 62
070-632 70 40

marie.a.arvidsson@orebro.se

Specialpedagog Fordon & transport

Mona Borg

019-21 55 80
076-551 13 70

mona.borg@orebro.se

Specialpedagog 
Bygg & anläggning och El & energi

Mathilda Marklund

070-566 04 48

mathilda.marklund@orebro.se

Specialpedagog Teknik

Kicki Gårdeman

019-21 66 39

kicki.gardeman@orebro.se

Studie- och yrkesvägledare

Sandra Subraian Ekholm

019-21 39 68

SYV-TU@orebro.se

Kontaktuppgifter till elevhälsoteam för Riksgymnasiet för döva och hörselskadade

Titel

Namn

Telefon

E-post

Audionom

Helena Hedlund

019-21 66 92
070‑511 80 04

helena.hedlund@orebro.se

Kurator

Malin Samuelsson

019-21 61 14
076-551 10 84 (SMS/3G)

malin.samuelsson@orebro.se

Rektor

Marie Lindman

076-551 65 61

marie.lindman@orebro.se

Skolpsykolog

Dennis Wedholm


Träffas efter överenskommelse med elevhälsoteamet.

Skolsköterska

Karin Axelsson

019-21 66 12
076-496 83 60

karin.axelsson@orebro.se

Speciallärare

Camilla Sjölander Nordin

076-551 64 88

camilla.sjolander@orebro.se

Specialpedagog

Marie Brahn

070-551 62 09

marie.brahn@orebro.se

Tf. Studie- och yrkesvägledare

Kia Westerlund

076-551 55 21

kia.westerlund@orebro.se

Kontaktuppgifter till elevhälsoteam för Riksgymnasiesärskolan för döva och hörselskadade

Titel

Namn

Telefon

E-post

Kurator

Anna Gustafsson

070‑561 11 63

anna.gustafsson@orebro.se

Skolpsykolog

Dennis Wedholm


Träffas efter överenskommelse med elevhälsoteamet.

Skolsköterska

Karin Axelsson

019-21 66 12
076-496 83 60

karin.axelsson@orebro.se

Specialpedagog

Anna- Maria Sandberg

019-21 66 42

070-693 14 40

anna-maria.sandberg@orebro.se

Kontaktuppgifter för elevhälsoteam för Gymnasiesärskolan

Titel

Namn

Telefon

E-post

Kurator

Sabina Bergenstråhle

019-21 66 13

076‑551 47 07

sabina.bergenstrahle@orebro.se

Skolsköterska

Marie Arvidsson

019-21 64 62
070-632 70 40

marie.a.arvidsson@orebro.se

Specialpedagog

Karin Kullberg

070-508 28 84

karin.kullberg@orebro.se

Fakturaadress och organisationsnummer

Örebro kommun Fakturacentral
Tullängsgymnasiet
Box 30100
701 35 Örebro

Organisationsnummer 212000-1967

Karta över skolområdet

Karta över skolområdet.

Hus

Verksamhet

Hus B

Restaurang Tullängen

Hus C

Fordons- och transportprogrammet (inriktning Transport har även undervisning på Terminalen, Skebäcksvägen 48-50)

Hus D

Idrottshall

Hus E

Aula, Gymnasiesärskola, Vaktmästeri

Hus F

Kansli, Kurator och Skolsköterska, Riksgymnasiet för döva och hörselskadade
Studie- och yrkesvägledare

Hus G

Café Innova, Dator- och kommunikationsteknik, Teknikprogrammet

Hus H

Riksgymnasiesärskolan för döva och hörselskadade

Hus I

Bibliotek, Kulturama

Hus K

Elteknik

Hus L, M och P

Bygg- och anläggningsprogrammet

Hus N

VVS- och fastighetsprogrammet

Hus R

Komtek, Tekniskt Centrum

Senast uppdaterad:

Publicerad:
Hade du nytta av innehållet på den här sidan?

Tack för ditt svar!

Tack för ditt svar!

Kontakta Tullängsgymnasiet

Kontakta Örebro kommuns servicecenter

Telefon: 019-21 10 00 

Öppettider: Måndag–fredag kl. 8–16.30

Besöksadress: Näbbtorgsgatan 10

Öppettider: Måndag–fredag kl. 10–16

E-post till servicecenter

servicecenter@orebro.se