Nyfiken på Tullängsgymnasiet? Kom på öppet hus eller var elev för en dag på ett av våra program.
Välkommen på öppet hus på Tullängsgymnasiet. Kom och träffa elever, lärare, studie-och yrkesvägledare och elevhälsa, upplev våra lokaler, lär dig mer om våra program och känn in stämningen på skolan. Börja gärna ditt besök i café Innova! Caféet är öppet om du vill slå dig ner och fika.
Adress: Tullängsgatan 7, Örebro.
Går du i årskurs 9 och vill uppleva en helt vanlig dag på ett av våra gymnasieprogram? När du är elev för en dag följer du en klass på det program du är intresserad av. Du är med på både lektioner och praktiska moment för programmet.
Elev för en dag startar vecka 45 och du anmäler dig genom att kontakta studie- och yrkesvägledaren på din skola.
Är du studie- och yrkesvägledare och vill veta mer om Elev för en dag är du välkommen att kontakta vår ungdomsinformatör, Ella Bergman.
På riktigt är naturligtvis bäst, men har du inte möjlighet att besöka oss kan ett virtuellt besök vara ett alternativ. Här kan du gå en virtuell rundtur på Tullängsgymnasiet
Senast uppdaterad:
Berätta gärna vad vi kan göra bättre på den här sidan för att förbättra webbplatsen! Vi har ingen möjlighet att svara, men dina synpunkter är värdefulla för oss. Tänk på att inte skicka in personuppgifter. Om du vill ha svar på en fråga kan du istället använda formuläret ”Lämna en synpunkt”.
Om du ändå skickar in personuppgifter via detta formulär hanteras uppgifterna av Kommunstyrelsen och kan eventuellt lämnas vidare till annan verksamhet inom Örebro kommun i syfte att förbättra vår service.
Här hittar du mer information om hur vi hanterar personuppgifter.
Du har nu hjälpt oss att förbättra våra webbplatser.