Gå till innehåll

På orebro.se använder vi cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies.

Vad är cookies? Jag förstår

Studie- och yrkesvägledning

Om du är osäker på vilka kurser du ska läsa kan du kontakta en av våra studie- och yrkesvägledare.

Innehåll på sidan

Det här kan vi hjälpa dig med

Studie- och yrkesvägledarna kan svara på det mesta som gäller dina studier. Det här kan vi bland annat hjälpa dig med:

  • Hjälpa till att reda ut vilka behörigheter som krävs för att få gå olika utbildningar.
  • Svara på frågor om hur arbetsmarknaden ser ut för olika yrken, nu och i framtiden.
  • Hjälpa dig med frågor om studiefinansiering, till exempel om bidrag och lån från CSN. Här kan du själv hitta svar på frågor om studiemedel och studieekonomi.
  • Hjälpa dig att testa din kunskapsnivå innan du anmäler dig till Komvux. Du kan testa din nivå i engelska, matematik, svenska och svenska som andraspråk.

Kontakt för dig som inte studerar på Komvux

För dig som inte är elev på Komvux finns Vägledningscenter.
Telefon: 019-21 10 00, knappval 3 (Örebro kommuns servicecenter)

Telefontid

Måndag kl. 10–12
Tisdag kl. 10–12
Onsdag kl. 13–15
Fredag kl. 10–12

Du kan också mejla till vagledningscenter@orebro.se.

Kontakt för dig som redan studerar på Komvux

Här hittar du kontaktuppgifter för olika utbildningar. Du kontaktar oss via mejl. Det går också bra att ringa oss på telefontiden här ovan. Önskas personligt möte bokas det via e-post eller telefon.

Frågor om sfi och grundskolekurser

Kontaktuppgifter

Namn

E-post

Annika Arnesson Gyld

annika.arnesson.gyld@orebro.se

Jan-Ola Cajdert

jan-ola.cajdert@orebro.se

Sabina Nuhic

sabina.nuhic@orebro.se

Stefan Lillhager

stefan.lillhager@orebro.se

Frågor om gymnasiekurser

Kontaktuppgifter

Namn

E-post

Kerstin Bergh

kerstin.bergh@orebro.se

Martin Bolinder

martin.bolinder@orebro.se

Frågor om vård- och omsorgsutbildningen

Kontaktuppgifter

Namn

E-post

Jenny Brodén

jenny.broden@orebro.se

Frågor om Lärvux

Kontaktuppgifter

Namn

E-post

Martin Bolinder

martin.bolinder@orebro.se

Frågor om yrkesutbildningar inom Komvux

Kontaktuppgifter

Namn

E-post

Jenny Brodén

jenny.broden@orebro.se

Karin Ekdahl

karin.ekdahl@orebro.se

Frågor om studiestartsstöd

Kontaktuppgifter

Namn

E-post

Vägledningscenter

vagledningscenter@orebro.se

Lawrence Cortes Guzman

lawrence.cortes.guzman@orebro.se

Senast uppdaterad:

Publicerad:
Hade du nytta av innehållet på den här sidan?

Tack för ditt svar!

Tack för ditt svar!

Kontakta Komvux

Kontakta Örebro kommuns servicecenter

Telefon: 019-21 10 00 

Öppettider: Måndag–fredag kl. 8–16.30

Besöksadress: Näbbtorgsgatan 10

Öppettider: Måndag–fredag kl. 10–16

E-post till servicecenter

servicecenter@orebro.se