Gå till innehåll

På orebro.se använder vi cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies.

Vad är cookies? Jag förstår

Studie- och yrkesvägledning

Om du är osäker på vilka kurser du ska läsa kan du kontakta en av våra studie- och yrkesvägledare.

Innehåll på sidan

Det här kan vi hjälpa dig med

Studie- och yrkesvägledarna kan svara på det mesta som gäller dina studier. Det här kan vi bland annat hjälpa dig med:

  • Hjälpa till att reda ut vilka behörigheter som krävs för att få gå olika utbildningar.
  • Svara på frågor om hur arbetsmarknaden ser ut för olika yrken, nu och i framtiden.
  • Hjälpa dig med frågor om studiefinansiering, till exempel om bidrag och lån från CSN. Här kan du läsa mer om studieekonomi.
  • Hjälpa dig att testa din kunskapsnivå innan du anmäler dig till Komvux. Du kan testa din nivå i engelska, matematik, svenska och svenska som andraspråk.

Här kan du själv hitta svar på frågor om studiemedel och studieekonomi.

Kontakt för dig som inte studerar på Komvux

För dig som inte är elev på Komvux finns Vägledningscenter.
Telefon: 019-21 10 00, knappval 3 (Örebro kommuns servicecenter)

Telefontid: måndag–onsdag kl. 10–12 och kl. 13–15 samt torsdag–fredag kl. 10–12

Du kan också mejla till vagledningscenter@orebro.se.

Kontakt för dig som redan studerar på Komvux

Här hittar du kontaktuppgifter för olika utbildningar. Du kontaktar oss via mejl. Det går också bra att ringa oss på telefontiden här ovan.

På grund av covid-19 tar Studie- och yrkesvägledarna inte emot några drop-in besök. Önskas personligt möte bokas det via e-post eller telefon.

Frågor om sfi och grundskolekurser

Namn

Rum

E-post

Annika Arnesson Gyld

A04

annika.arnesson.gyld@orebro.se

Jan-Ola Cajdert

CD09A

jan-ola.cajdert@orebro.se

Sabina Nuhic

A04

sabina.nuhic@orebro.se

Stefan Lillhager

CD12

stefan.lillhager@orebro.se


Frågor om gymnasiekurser

Namn

Rum

E-post

Kerstin Bergh

CD20

kerstin.bergh@orebro.se

Martin Bolinder

CD09

martin.bolinder@orebro.se

Isabella Ekstrand

CD09B

isabella.ekstrand@orebro.se


Frågor om vård- och omsorgsutbildningen

Namn

Rum

E-post

Jenny Brodén

CD19

jenny.broden@orebro.se


Frågor om Lärvux

Namn

Rum

E-post

Martin Bolinder

CD09

martin.bolinder@orebro.se


Frågor om yrkesutbildningar inom Komvux

Namn

Rum

E-post

Jenny Brodén

CD19

jenny.broden@orebro.se

Karin Ekdahl

A04

karin.ekdahl@orebro.se

Lawrence Cortes Guzman

CD23

lawrence.cortes.guzman@orebro.se


Senast uppdaterad:

Publicerad:
Hade du nytta av innehållet på den här sidan?

Tack för ditt svar!

Tack för ditt svar!

Kontakta Komvux

Kontakta Örebro kommuns servicecenter

Telefon: 019-21 10 00 

Öppettider: Måndag–fredag kl. 8–16.30

Besöksadress: Drottninggatan 5

Öppettider: Måndag–fredag kl. 10–16.30

E-post till servicecenter

servicecenter@orebro.se