Gå till innehåll

På orebro.se använder vi cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies.

Vad är cookies? Jag förstår

Kontakt

Telefon och adress

019-21 10 00 (Örebro kommuns servicecenter)
Expeditionen: 019-21 14 82, 019-21 65 66, 019-21 18 15
E-post: rudbecksgymnasiet@orebro.se

Besöksadress: Kungsgatan 31
Postadress: Box 31160, 701 35 Örebro

Frånvaroanmälan

Kontaktuppgifter till skolans personal

All personal sorterad i bokstavsordning på efternamn. Om du bara vet förnamnet kan du söka på det i sökrutan uppe i sidhuvudet.

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Å Ä Ö
Kontaktuppgifter till skolans ledning

Namn

Titel

Telefon

E-post

Anders Sallmann

Rektor SA-BetVet, SA-TemaVärlden

019‑21 65 64

anders.sallmann@orebro.se

Marcus Boljang

Rektor NA, IB

019-21 65 69

marcus.boljang@orebro.se

Jörel Bergström

Rektor Riksgymnasiet för döva och hörselskadade, VO

076‑496 87 38

jorel.bergstrom@orebro.se

Johanna Ballhausen Jonsson

Rektor EK, HA

019-21 65 61

johanna.ballhausen.jonsson@orebro.se

Mokhtar Bennis

Verksamhetschef RGD/ RGH

019-21 59 30

mokhtar.bennis@orebro.se

Tina Ottosson

Verksamhetschef

019-21 61 75

tina.ottosson@orebro.se


Kontaktuppgifter till skolans administration

Namn

Titel

Telefon

E-post

Kristina Ekberg

Administratör IB, SA

019‑21 65 66

kristina.ekberg@orebro.se

Helena Lundkvist

Administratör EK, VO, HA

019-21 14 82


helena.lundkvist@orebro.se


Birgitta

Ivhall

Administratör

RGD/ RGH, NA

019-21 18 15

076-4968053

birgitta.ivhall@orebro.se


Kontaktuppgifter till skolservice

Namn

Titel

Telefon

E-post

Bo Jacobsson

Vaktmästare

019-21 65 65

bo.jacobsson@orebro.se

Rebecca Örenius

Vaktmästare

019-21 57 24

rebecca.orenius@orebro.se

Veysi Gündogdu

Elevstödjare

076-5516935

veysi.gundogdu@orebro.se

Kontaktuppgifter till elevhälsan

Gymnasieprogram

Namn och titel

Telefon

E-post

Maths Arne Ekström, kurator

EK, HA,IB, VO

019‑21 56 97 076‑551 30 02

mathsarne.ekstrom@orebro.se

Monika Jinneskog, kurator

NA, SA-tema, SA-betvet

019-21 65 70
076-551 12 94

monika.jinneskog@orebro.se

Peter Ledstam, skolläkare


Tidsbeställning via skolsköterskan

Jennifer Amin, skolpsykolog


Tidsbeställning via EHT

Ingrid Riddebäck, skolsköterska

EK, HA, IB , VO

019-21 65 72

ingrid.riddeback@orebro.se


Karin Ericsson Fager, skolsköterska

NA, SA-tema, SA-betvet

076-551 51 03

karin.ericsson.fager@orebro.se

Isabella Kronvall, specialpedagog

EK, HA, VO, IB

019-21 65 78

076-551 69 38

isabella.kronvall@orebro.se

Anna Nevelius Hallenberg, specialpedagog

NA, SA-tema, SA-betvet

070-508 61 07

anna.nevelius.hallenberg@orebro.se

Jörgen Johansson,

studie- och yrkesvägledare

EK, HA, SA-betvet

019-21 65 49

jorgen.johansson@orebro.se

Lovisa Rydgren,
studie- och yrkesvägledare

NA, VO, IB, SA-tema

019-21 64 50

070-675 68 86

lovisa.rydgren@orebro.se

Anne-Sophie Skalin,

studie- och yrkesvägledare

IB

019-21 62 03

070-350 01 91

anne-sophie.skalin@orebro.se


Riksgymnasiet för döva och hörselskadade

Namn och titel

Telefon

E-post

Agneta Palmkvist, audionom

070‑511 80 04

agneta.palmkvist.soderberg@orebro.se

Frida Ekholm, kurator

019-21 60 10
070-318 30 02

frida.ekholm@orebro.se

Dennis Wedholm, skolpsykolog


Träffas efter överenskommelse med elevhälsoteamet.

Peter Ledstam, skolläkare


Tidsbeställning via skolsköterskan

Carolina Orvet

079-062 20 00

carolina.orvet@orebro.se

Sofia Klingberg, specialpedagog

076-551 64 88

sofia.klingberg@orebro.se

Malin Lindén, studie- och yrkesvägledare döva elever


malin.linden@orebro.se

Fakturaadress och leveransadress

Fakturaadress

Örebro kommun Fakturacentral
Rudbecksgymnasiet
Box 30100
701 35 Örebro

Organisationsnummer 212000-1967

Leveransadress

Rudbecksgymnasiet
Hedvigsgatan
702 25 Örebro

Karta över skolområdet

Karta över skolområdet/skolbyggnaden.

Illustration över skolområdet.

Lokalerna är benämnda efter vilket hus de ligger i och vilken våning de ligger på.
Exempel: E112 = våning 1 (bottenvåningen) i E-huset, M267 = våning 2 i M-huset.

Senast uppdaterad:

Publicerad:
Hade du nytta av innehållet på den här sidan?

Tack för ditt svar!

Tack för ditt svar!

Kontakta Rudbecksgymnasiet

Kontakta Örebro kommuns servicecenter

Telefon: 019-21 10 00 

Öppettider: Måndag–fredag kl. 8–16.30

Besöksadress: Drottninggatan 5

Öppettider: Måndag–fredag kl. 10–16.30

E-post till servicecenter

servicecenter@orebro.se