Gå till innehåll

På orebro.se använder vi cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies.

Vad är cookies? Jag förstår

Telefon och adress

019-21 10 00 (Örebro kommuns servicecenter)
Expeditionen: 019-21 14 82, 019-21 65 66, 019-21 18 15
E-post: rudbecksgymnasiet@orebro.se

Besöksadress: Kungsgatan 31
Postadress: Box 31160, 701 35 Örebro

Frånvaroanmälan

Kontaktuppgifter till skolans personal

All personal sorterad i bokstavsordning på efternamn. Om du bara vet förnamnet kan du söka på det i sökrutan uppe i sidhuvudet.

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Å Ä Ö
Kontaktuppgifter till skolans ledning

Namn

Titel

Telefon

E-post

Anders Sallmann

Rektor SA-BetVet, SA-TemaVärlden

019‑21 65 64

anders.sallmann@orebro.se

Marcus Boljang

Rektor NA, IB

019-21 65 69

marcus.boljang@orebro.se

Jörel Bergström

Rektor Riksgymnasiet för döva och hörselskadade, VO

076‑496 87 38

jorel.bergstrom@orebro.se

Johanna Ballhausen Jonsson

Rektor EK, HA

019-21 65 61

johanna.ballhausen.jonsson@orebro.se

Mokhtar Bennis

Verksamhetschef RGD/ RGH

019-21 59 30

mokhtar.bennis@orebro.se

Tina Ottosson

Verksamhetschef

019-21 61 75

tina.ottosson@orebro.se

Kontaktuppgifter till skolans administration

Namn

Titel

Telefon

E-post

Kristina Ekberg

Administratör IB, SA

019‑21 65 66

kristina.ekberg@orebro.se

Helena Lundkvist

Administratör EK, VO, HA

019-21 14 82


helena.lundkvist@orebro.se


Birgitta

Ivhall

Administratör

RGD/ RGH, NA

019-21 18 15

076‑496 80 53

birgitta.ivhall@orebro.se

Kontaktuppgifter till skolservice

Namn

Titel

Telefon

E-post

Bo Jacobsson

Vaktmästare

019‑21 65 65

bo.jacobsson@orebro.se

Rebecca Örenius

Vaktmästare

019-21 57 24

rebecca.orenius@orebro.se



 

 

Kontaktuppgifter till elevhälsan

Kontaktuppgifter till elevhälsoteam för gymnasieprogrammen

Namn och titel

Telefon

E-post

Maths Arne Ekström, kurator

EK,FS/HA,IB,

076‑551 30 02

mathsarne.ekstrom@orebro.se

Monika Jinneskog, kurator

SAM Beteende

076-551 12 94

monika.jinneskog@orebro.se

Kaltrina Breznica, kurator

NA, SAM Tema, VO

076-551 13 00

kaltrina.breznica@orebro.se

Peter Ledstam, skolläkare


Tidsbeställning via skolsköterskan

Jennifer Amin, skolpsykolog


Tidsbeställning via EHT

Ingrid Riddebäck, skolsköterska

EK,FS/HA, IB , VO

076-551 12 95

ingrid.riddeback@orebro.se


Karin Ericsson Fager, skolsköterska

NA, SAM tema, SAM Beteende

076-551 51 03

karin.ericsson.fager@orebro.se

Isabella Kronvall, specialpedagog

EK, FS/HA, VO, IB

076-551 69 38

isabella.kronvall@orebro.se

Anna Nevelius Hallenberg, specialpedagog

NA, SAM tema, SAM beteende

070-508 61 07

anna.nevelius.hallenberg@orebro.se

Ellinor Mallalieu,

Speciallärare-

Språk-,skriv-och läsutveckling

Samtliga program

070-288 99 47

ellinor.mallalieu@orebro.se

Ida Björklund,

Speciallärare-

Språk-,skriv-och läsutveckling

Samtliga program

070-288 99 47

ida.bjorklund@orebro.se

Ann-Christin Heerman, Speciallärare-

Matematikutveckling

Samtliga program

076-551 12 67

ann-christin.heerman@orebro.se

Jörgen Johansson,

studie- och yrkesvägledare

EK, FS/HA, SAM beteende

076-551 44 79

jorgen.johansson@orebro.se

Lovisa Rydgren,
studie- och yrkesvägledare

NA, VO, IB, SAM tema

070-675 68 86

lovisa.rydgren@orebro.se

Ann-Kristin Spåls,

Elevkoordinator

Samtliga program

076-551 12 74



ann-kristin.spals@orebro.se

Zana Can, Elevstödjare

Samtliga program

076-551 69 35

veysi.gundogdu@orebro.se

Kontaktuppgifter till elevhälsoteam för Riksgymnasiet för döva och hörselskadade

Namn och titel

Telefon

E-post

Agneta Palmkvist, audionom

070‑511 80 04

agneta.palmkvist.soderberg@orebro.se

Frida Ekholm, kurator

019-21 60 10
070-318 30 02

frida.ekholm@orebro.se

Dennis Wedholm, skolpsykolog


Träffas efter överenskommelse med elevhälsoteamet.

Peter Ledstam, skolläkare


Tidsbeställning via skolsköterskan

Ann-Louise Gelin, skolsköterska

079- 06220 00

ann-louise.gelin@orebro.se

Sofia Klingberg, specialpedagog

076-551 52 26

sofia.klingberg@orebro.se

Malin Lindén, studie- och yrkesvägledare döva elever


malin.linden@orebro.se

Fakturaadress och leveransadress

Fakturaadress

Örebro kommun Fakturacentral
Rudbecksgymnasiet
Box 30100
701 35 Örebro

Organisationsnummer 212000-1967

Leveransadress

Rudbecksgymnasiet
Hedvigsgatan
702 25 Örebro

Karta över skolområdet

Karta över skolområdet/skolbyggnaden.

Illustration över skolområdet.

Lokalerna är benämnda efter vilket hus de ligger i och vilken våning de ligger på.
Exempel: E112 = våning 1 (bottenvåningen) i E-huset, M267 = våning 2 i M-huset.

Senast uppdaterad:

Publicerad:
Hade du nytta av innehållet på den här sidan?

Kontakta Rudbecksgymnasiet

Kontakta Örebro kommuns servicecenter

Telefon: 019-21 10 00 

Öppettider: Måndag–fredag kl. 8–16.30

Besöksadress: Näbbtorgsgatan 10

Öppettider: Måndag–fredag kl. 10–16

E-post till servicecenter

servicecenter@orebro.se