Gå till innehåll

På orebro.se använder vi cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies.

Vad är cookies? Jag förstår

Kontakt

Här hittar du kontaktuppgifter till Riksgymnasiets kansli och personal på Riksgymnasiet.

Frånvaroanmälan och ledighetsansökan

Frånvaroanmälan och ledighetsansökan sker till respektive skola: Tullängsgymnasiet, Rudbecksgymnasiet och Virginska gymnasiet.

Riksgymnasiets kansli

Telefon: 019-21 10 00 (Örebro kommuns servicecenter)
E-post: riksgymnasiet.kansli@orebro.se

Besöksadress: Västra Bangatan 7A, 703 54 Örebro
Postadress: Box 31188, 701 35 Örebro

Administrativ personal

Namn

Titel eller ansvarsområde

Telefonnummer

E-post

Mokhtar Bennis

Verksamhetschef

019-21 59 30

mokhtar.bennis@orebro.se

Lars Westman

Enhetschef

019-21 67 43

lars.westman@orebro.se

Lena Lindqvist

Antagning

019-21 67 45

lena.k.lindqvist@orebro.se

Håkan Sikh

Dövblind­samordning

019-21 63 29

hakan.sikh@orebro.se

Anna Mollberg

Besöksansvarig

019-21 68 29

anna.mollberg@orebro.se

Stefan Furth

Boendechef

019-21 67 38

stefan.furth@orebro.se

Annika Enerholm

Boende­placering och veckohem

019-21 67 46

annika.enerholm@orebro.se

Anna Karlsson

Ekonomi/fakturor

019-21 62 90

anna.e.karlsson@orebro.se

Thérese
Kihlander

Kommunikatör

019-21 13 77

therese.kihlander@orebro.se

Riksgymnasiets skolor

Namn

Titel

Telefon

E-post

Jörel Bergström

Rektor, Riksgymnasiet för döva och hörselskadade, Rudbecksgymnasiet

076‑496 87 38

jorel.bergstrom@orebro.se

Marie Lindman

Rektor, Riksgymnasiet för döva och hörselskadade, Tullängsgymnasiet


marie.lindman@orebro.se

Marie-Helene Lindahl

Rektor, Riksgymnasiet för döva och hörselskadade, Virginska gymnasiet

076-496 87 37

marie-helene.lindahl@orebro.se

Övriga kontaktuppgifter till gymnasieskolornas personal, elevhälsa med mera finns på respektive gymnasieskolas webbplats, Rudbecksgymnasiet, Tullängsgymnasiet och Virginska gymnasiet.

Riksgymnasiets boenden

Boende

Adress

Telefon

E-post

Hedenshus

Mellringevägen 108
703 53 Örebro

076-551 32 28

elevboende.heden@orebro.se

Hjälmarehus

Kaserngården 8B
703 65 Örebro

070-373 70 80

elevboende.hjalmarehus@orebro.se

Lundshus

Kaserngården 2A
703 65 Örebro

076-551 34 80

elevboende.lundshus@orebro.se

Rynningehus

Rynningegatan 14
703 65 Örebro

070-224 24 28

elevboende.rynningehus@orebro.se

Svartåhus

Grenadjärsgatan 10
703 65 Örebro

076-551 46 13

elevboende.svartahus@orebro.se

Wasahus

Västra Bangatan 7 B
703 54 Örebro

070-28 77 090

elevboende.wasahus@orebro.se

Café 019

Senast uppdaterad:

Publicerad:
Hade du nytta av innehållet på den här sidan?

Tack för ditt svar!

Tack för ditt svar!

Kontakta Riksgymnasiet Örebro

Kontakta Örebro kommuns servicecenter

Telefon: 019-21 10 00 

Öppettider: Måndag–fredag kl. 8–16.30

Besöksadress: Drottninggatan 5

Öppettider: Måndag–fredag kl. 10–16.30

E-post till servicecenter

servicecenter@orebro.se