Gå till innehåll

På orebro.se använder vi cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies.

Vad är cookies? Jag förstår

Kontakt

Telefon och adress

Telefon: 019-21 10 00 (Örebro kommuns servicecenter)
E-post: virginskagymnasiet@orebro.se

Besöksadress: Fabriksgatan 46–52, 702 23 Örebro
Postadress: Box 31180, 701 35 Örebro

Frånvaroanmälan

Personal från A till Ö

All personal sorterad i bokstavsordning på efternamn. Om du bara vet förnamnet kan du söka på det i sökrutan uppe i sidhuvudet.

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Å Ä Ö
Kontaktuppgifter till skolans ledning

Namn och titel

Telefon

E-post

Mokhtar Bennis, verksamhetschef


mokhtar.bennis@orebro.se

Linda Meriloo, rektor
Hantverksprogrammet, Hotell- och turism

Restaurang- och livsmedel

Yrkesvux (inom Kockutbildning och värdskap)

019-21 40 00

linda.herou.meriloo@orebro.se

Anki Lindell, rektor
Individuellt alternativ

Yrkesintroduktion

Samhällsvetenskap (SAHA)

019-21 39 71

076-551 16 99

anki.lindell@orebro.se

Anna Ragnarsson Preinert, rektor
Språkintroduktion

019-21 66 97

anna.ragnarsson.preinert@orebro.se

Marie-Helene Lindahl, rektor
Riksgymnasiet för döva och hörselskadade

019-21 67 79

076-496 87 37

marie-helene.lindahl@orebro.se

Håkan Ågren, rektor

Idrottsgymnasiet:

- Barn- och fritid

- Ekonomi

- Naturvetenskap,

- Samhällsvetenskap

019-21 61 58

070-684 80 46

hakan.agren@orebro.se


Kontaktuppgifter till administration

Namn

Titel

Telefon

E-post

Ing-May Kangedal

Administrativ assistent: Individuellt alternativ, Yrkesintroduktion, Samhällsvetenskaps­programmet (SAHA)

019-21 39 70

ing-may.kangedal@orebro.se

Emma Bergman

Administratör: Riksgymnasiet för döva och hörselskadade

019-21 62 55

emma.bergman@orebro.se

Marie Bülow Brottsjö

Administratör: Gymnasiesärskolan, Hantverk, Hotell- och turism, Restaurang- och livsmedel, Yrkesvux

019-21 67 04

marie.bulow-brottsjo@orebro.se

Ingela Johansson

Administrativ assistent: Språkintroduktion

019-21 64 19

fm

ingela.johansson@orebro.se

Lisbeth Lundh-Larsson

Administratör: Idrottsgymnasiet -Barn- och fritid,

-Ekonomi, -Naturvetenskap, -Samhällsvetenskap

019-21 66 76

lisbeth.lundh-larsson@orebro.se


Kontaktuppgifter till skolservice

Namn

Titel

Telefon

Bengt Carlsson

Servicetekniker

019-21 60 52, 019-21 66 57

Jarmo Kantoniemi

Samordnare IT

019-21 66 57

Fredrik Lindohf

Vaktmästare

019-21 60 32, 019-21 66 57


Elevhälsoteam – Gymnasieprogrammen

Namn och titel

Telefon

E-post

Anette Isaacson, kurator

- Hotell- och turism

- Hantverk

- Restaurang- och livsmedel

019-216247

anette.isaacson@orebro.se

Helena Johansson, kurator Idrottsgymnasiet

- Barn- och fritid

- Ekonomi

- Naturvetenskap

- Samhällsvetenskap

019‑21 60 23

076‑496 89 09

helena.e.johansson@orebro.se

Lars Hagnestad, skolläkare


Träffas efter överenskommelse

Malin Adell, skolpsykolog


Träffas efter överenskommelse

via elevhälsan

Anna Gepertz, skolsköterska

- Barn- och fritid

- Ekonomi

- Naturvetenskap

- Samhällsvetenskap

019-21 41 91

076-496 88 38

anna.gepertz@orebro.se


Carin Frykby, skolsköterska

- Hotell- och turism

- Hantverk

- Restaurang- och livsmedel

- Gymnasiesärskolan

019-21 64 33

karin.frykby@orebro.se

Elin Carlsson, specialpedagog

- Hantverk

076-496 84 91

elin.carlsson@orebro.se

Lena Lyckhäll, specialpedagog

- Barn- och fritid

- Ekonomi

- Naturvetenskap

- Samhällsvetenskap

070-239 73 23

lena.lyckhall@orebro.se

Britt Binning

specialpedagog

- Hotell-och turism

- Restaurang- och livsmedel

019-21 12 96

britt.binning@orebro.se

Sanela Majdanac, studie- och yrkesvägledare

- Yrkesprogrammen

019-21 59 62

sanela.majdanac@orebro.se

Per Sivikstrand, studie- och yrkesvägledare

- Idrottsgymnasiet

019-21 66 58

per.sivikstrand@orebro.se


Elevhälsoteam – Introduktionsprogrammen

Namn och titel

Telefon

E-post

Carina Karlsson, kurator

Språkintroduktion

019-21 65 12

carina.d.karlsson@orebro.se

Orania (Rania) Paraskevadi, kurator

Introduktionsprogrammen, Individuellt alternativ, Yrkesintroduktion


019‑21 39 58

070‑509 65 58

orania.paraskevadi@orebro.se

Anna Rozenbergs, kurator

Introduktionsprogrammen, Individuellt alternativ, Yrkesintroduktion

076-446 81 84

anna.rozenbergs@orebro.se

Lars Hagnestad, skolläkare


Träffas efter överenskommelse

Malin Adell skolpsykolog


Träffas efter överenskommelse

via elevhälsan

Kerstin Lundberg, skolsköterska

Introduktionsprogrammen

- Språkintroduktion

- Individuellt alternativ

- Yrkesintroduktion

019-21 64 33

072-143 91 10

kerstin.lundberg@orebro.se

Anette Sundin, skolsköterska Introduktionsprogrammen - Språkintroduktion

- Individuellt alternativ

- Yrkesintroduktion

019-21 65 11

076-496 81 08

anette.sundin@orebro.se

Kaisa Johansson, specialpedagog Introduktionsprogrammen

072-083 61 59

kaisa.johansson@orebro.se

Jaana Andersson, speciallärare

Språkintroduktion

019-21 31 82

jaana.andersson@orebro.se

Liselotte Eklundh, specialpedagog Språkintroduktion

019-21 67 97

liselotte.eklundh@orebro.se

Åsa Sjögren, studie- och yrkesvägledare

Introduktionsprogrammen

019-21 39 66

076-551 69 48

asa.sjogren@orebro.se

Mari Wall, studie- och yrkesvägledare

Introduktionsprogrammen

019-21 61 69

076-551 36 17

mari.wall@orebro.se

Sanela Majdanac studie- och yrkesvägledare

Språkintroduktion

019-21 59 62


sanela.majdanac@orebro.se


Elevhälsoteam – Riksgymnasiet för döva och hörselskadade

Namn och titel

Telefon

E-post

Birgitta Olsson

019-21 66 65

076-551 38 87

birgitta.k.olsson@orebro.se

Melissa Cheung, kurator för elever med hörselnedsättning eller språkstörning

076-551 49 86

melissa.cheung@orebro.se

Helen Lindell, kurator för döva elever

076-496 84 30 (endast sms)

helen.lindell@orebro.se

Dennis Wedholm, psykolog


Träffas efter överenskommelse med elevhälsoteamet.

Britt Guldmar, specialpedagog för elever med hörselnedsättning eller språkstörning

019-21 63 00

076-551 68 88

britt.guldmar@orebro.se

Anita Björkander, specialpedagog för döva elever

076-551 66 98 (endast sms)

anita.bjorkander@orebro.se

Malin Lindén, studie- och yrkesvägledare för döva elever

019-21 66 75

076-496 87 78

malin.linden@orebro.se

Josefine Jägerskog, studie- och yrkesvägledare för elever med hörselnedsättning eller språknedsättning

0705-910932

josefine.jagerskog@orebro.se


Fakturaadress och organisationsnummer

Örebro kommun
Virginska gymnasiet
Box 30050
701 35 Örebro

Fakturan måste märkas med referenskod G6****

Organisationsnummer 212000-1967

Karta över skolområdet

Karta över skolområdet.

A: Butiken, öppen tisdag–fredag kl. 12–15
B: Gymnasiesärskola, Restaurang- och livsmedelsprogrammet
C: Handelsprogrammet, Introduktionsprogrammen, Skolrestaurang Norra
D: Bibliotek, Expedition, Kurator, Skolsköterska, Studie- och yrkesvägledare
E: Bufférestaurang, Salong Oscaria, Skolrestaurang Södra
F: Barn- och fritidsprogrammet, Hantverksprogrammet, Idrottsprogrammet, Riksgymnasiet för döva och hörselskadade
G: Cafeteria, Samlingssal
I och J: Idrottshall

Senast uppdaterad:

Publicerad:
Hade du nytta av innehållet på den här sidan?

Tack för ditt svar!

Tack för ditt svar!

Kontakta Virginska gymnasiet

Kontakta Örebro kommuns servicecenter

Telefon: 019-21 10 00 

Öppettider: Måndag–fredag kl. 8–16.30

Besöksadress: Drottninggatan 5

Öppettider: Måndag–fredag kl. 10–16.30

E-post till servicecenter

servicecenter@orebro.se