Meny

Elevhälsa

Elevhälsan består av rektor, skolsköterska, skolläkare, skolkurator, studie- och yrkesvägledare, skolpsykolog och specialpedagog. Vi jobbar för att du ska må bra, både till kropp och själ, och finns som ett stöd för dig under hela din skoltid hos oss.

Vi arbetar utifrån en helhetssyn – där kropp, själ, miljö och sociala faktorer ses i ett sammanhang. Vi vill att du ska må bra, och att du kommer till oss om du har frågor och funderingar kring allt från trötthet och huvudvärk till stress och deppighet. Och naturligtvis är du välkommen bara för att prata.

Här hittar du mer information om och kontaktuppgifter till Karolinska gymnasiets elevhälsoteam, skolhälsovård och trygghetsgrupp. Vi kan till exempel hjälpa dig om du känner dig stressad, mår dåligt, är mobbad, behöver träffa en skolsköterska eller läkare.

Det här kan vi hjälpa till med

  • Hantera stress
  • Relationer
  • Frågor och funderingar om den fysiska hälsan
  • Samtal kring den psykosociala hälsan
  • Motverka mobbing, t.ex. nätmobbning
  • Frågor kring sex och samlevnad
  • Medicinsk konsultation
  • Pedagogisk konsultation och handledning
  • Krishantering
  • Studie- och yrkesvägledning

Programrektorerna och elevhälsoteamen träffas en gång per vecka för att följa upp elevhälsoläget på Karolinska gymnasiet.

Kontaktuppgifter till elevhälsoteamen

Elevhälsoteam Nationella program

Titel

Namn

Telefon

E-post

Kurator ES och NA

Catrine Holm

019‑21 65 15

catrine.holm@orebro.se

Kurator SA

Linn Larsdotter

019-21 67 72

070‑274 35 60

linn.larsdotter@orebro.se

Skolsköterska NA, SA

Christina Rudström

019-21 65 05

christina.rudstrom@orebro.se

Skolsköterska ES

Daisy Tobar-Golrang

019-21 64 12

daisy.tobar-golrang@orebro.se

Specialpedagog

SA

Camilla Andersson

072-143 23 07

camilla.g.andersson@orebro.se

Specialpedagog

ES

Malin Frisk

072-143 22 81

malin.frisk@orebro.se

Speciallärare

NA

Erika Alfredsson

072-083 74 71

erika.alfredsson@orebro.se

Studie- och yrkesvägledare

Sofia Lindgren

019-21 65 09

sofia.lindgren@orebro.se

Skolpsykolog

Jennifer Amin


Träffas efter överenskommelse med elevhälsoteamet



Kontaktuppgifter till skolhälsovården

Skolsköterska

Titel

Namn

Telefon

E-post

Skolsköterska NA, SA

Christina Rudström

019‑21 65 05

christina.rudstrom@orebro.se

Skolsköterska ES, SA

Daisy Tobar-Golrang

019-21 64 12

daisy.tobar-golrang@orebro.se

Skolsköterska

Språkintroduktion,

SPRI-bas

Rose-Mary Malmgren

019-21 65 11

rose-mary.malmgren@orebro.se


Skolläkare

Träffas efter överenskommelse med skolsköterskan.

Senast uppdaterad: 2 september 2020

Publicerad: 26 augusti 2015
Hade du nytta av innehållet på den här sidan?

Kontakta Karolinska gymnasiet

Kontakta Örebro kommuns servicecenter

Telefon: 019-21 10 00 

Öppettider: Måndag–fredag kl. 8–16.30

Besöksadress: Drottninggatan 5

Öppettider: Måndag–fredag kl. 12–16.30

E-post till servicecenter

servicecenter@orebro.se